מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » בחירת אדריכל לתכנון ועיצוב הדירה החדשה
מאמרים >>

לצורך תכנון ועיצוב הדירה החדשה כדאי להיעזר באדריכל מנוסה בתחומו שיוכל לקחת אחריות על פרויקט האדריכלות ולפקח על הוצאתו לפועל של התכנון האדריכלי מול יתר הגורמים המקצועיים הלוקחים חלק בפרויקט. אדריכל מקצועי יוכל לתרגם את הצרכים והרצונות התיאורטיים במגרש הביתי להלכה למעשה בהיבט התכנוני והביצועי ולכן כדאי להקדיש מחשבה ולהשקיע בבחירה נכונה של איש מקצוע שילווה אתכם בפרויקט שיימשך לאורך מספר חודשים. מבין ההיצע הרחב של האדריכלים המציעים את שירותיהם כדאי לבחור את איש המקצוע המנוסה שיציע ליווי צמוד, זמין העונה על הצרכים. להלן מספר דגשים שכדאי לקחת בחשבון בעת הבחירה:

איתור מועמדים פוטנציאליים ובחינה ראשונית

כדאי להרכיב רשימה של מועמדים פוטנציאליים לאחר התייעצות עם חברות/ קולגות לצורך קבלת המלצות אישיות מהיכרות קודמת. ניתן גם לבדוק רשימות של איגודים מקצועיים ולפנות לאדריכלים שחברים בהם, דבר המעיד על אמינותם. לאחר שריכזתם רשימה מייצגת של אדריכלים מוסמכים ומנוסים, בעלי רישיון לעיסוק במקצוע, כדאי לבחון את ניסיונם המקצועי ואופי הפרויקטים עליהם פיקחו. במידה ונדרשת מבחינתכם התמחות שהיא באופי התכנון, כדוגמת תכנון בתי יוקרה, סגנון הייטקי/ מודרני וכיוצא בזה, וודאו כי אכן קיימת התמחות קודמת רלוונטית. באתר הבית של משרד האדריכלות/ אדריכל עצמאי תוכלו לבחון את הניסיון הקודם ולהתרשם מגלריית תמונות של פרויקטים קודמים/ פרויקטים בעבודה על מנת להתרשם מהקו העיצובי פרי עבודתו. בכל מקרה, ההמלצה היא  לשכור שירותי משרד מתמחה באדריכלות ועיצוב פנים וכך שתוכלו ליהנות מתכנון אדריכלי מקצועי ומעיצוב חלל הבית במסגרת בית אב מקצועי אחד.

ראיון היכרות וסינון מתקדם

לגבי מועמדים שנראה על פני השטח שעומדים בדרישות, הינם בעלי ניסיון רלוונטי, קיבלתם המלצות לגבי פעילותם המקצועית מהיכרות קודמת או דרך חוות דעת באינטרנט והתרשמתם מגלריית פרויקטים קודמים, כדאי לתאם ראיון היכרות ראשוני. במעמד הראיון תוכלו לבקש להציג תיק עבודות-  פורטפוליו מאורגן המעיד על מידת מקצועיותו של האדריכל ועל הסגנון העיצובי בהתאם לציפיות. כדאי אף לבקש פרטי לקוחות שתוכלו ליצור קשר איתם, כאשר במידה והאדריכל מסרב לספק את אלו, כדאי לסנן את מועמדותו. באמצעות פנייה ללקוחות קיימים תוכלו לבחון מקרוב עבודות שבוצעו על ידי האדריכל ולהתרשם מהתוצאות בשטח (במידה ואכן הדבר מתאפשר). כמו כן, מעמד הראיון יאפשר לכם לבחון האם האדריכל רואה את הדברים כפי שאתם רואים או מתעקש על כיוון אחר מזה שאתם רוצים ללכת עליו. אדריכל מקצועי שכדאי לעבוד מולו יהיה קשוב לצרכים ולרעיונות שאתם מעלים וייתן לאלה משקל בהמלצותיו. כמובן שצריך לקחת בחשבון שייתכן שיהיו לכם גם ציפיות לא ריאליות והאדריכל ינסה להחזיר אתכם לקרקע ולהציע את מה שניתן קרוב ככל הניתן וזאת כדי למנוע טעויות פוטנציאליות שעשויות לעלות ביוקר הן מבחינת התוצאות הסופיות והן מבחינת עלות גבוהה משמעותית שניתן לצמצם. 

קבלת החלטה סופית ויציאה לדרך

לגבי ההחלטה על המועמד הנכון ביותר, כדאי להסתמך על מכלול הנתונים והעובדות בשטח כדוגמת ניסיון מוכר, המלצות קודמות, זמינות מקסימאלית והתרשמות כללית. כמו כן, כמובן שכדאי גם להסתמך על מידת הכימיה ביניכם שבחנתם במסגרת ראיון ההיכרות ותחושת הבטן לגבי האדריכל שכדאי להתקדם איתו. מכיוון שמדובר בפרויקט ארוך טווח, חשוב לבחור באיש מקצוע בעל אישיות נוחה לעבודה משותפת מולו ושמאפשר לכם פתיחות ונוחות להתייעץ, לחלוק ולשתף ולהסתמך על המלצותיו. לאחר ההחלטה הסופית, חשוב לחתום על חוזה אדריכלי מפורט המקנה אישור משפטי מסודר לכל הפרטים שנקבעו בעל פה. החוזה יכלול את תחומי האחריות הן של האדריכל והן של שלכם כמזמיני השירות, תשלומים ושכר טרחה בהתאם לתאריכים מוגדרים והתקדמות בשלבי הפרויקט, לוחות זמנים של שלבים שונים והערות נוספות שכדאי לעלות על כתב ולא להשאירם במסגרת התחושה ש"יהיה בסדר" כי הדברים נאמרו בעל פה. לאחר חתימה על חוזה מפורט, ברור ומסודר תוכלו לצאת לדרך המשותפת שתוביל לתכנון ועיצוב דירה בהתאם לציפיות ולצרכים. מיותר לציין שמדובר באדריכל שמתמחה בשיטת הבנייה הירוקה, מדובר בסיפור אחר, קרא עוד על בנייה ירוקה אינטרקליק.

שיהיה בהצלחה!

חזרה