מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » הלוואה למטרות רכישת נדלן
מאמרים >>

במאמר זה נשים דגש על הלוואה נדלנית, לרכישת בית, המכונה "משכנתא", לבין הלוואה "רגילה", במסגרת בנקאית או חוץ בנקאית. בגדול, בעוד הלוואה בנקאית רגילה נלקחת לזמן קצר יחסית, הרי שהריביות המוצמדות לריביות אלו על-ידי הגופים המלווים הינן גבוהות  משמעותית מריביות של משכנתאות. מדוע המצב כך?

משכנתא

מהמילה עצמה, ניתן להבין כי הלוואה של משכנתא עומד כנגד ערבויות המסופקות על-ידי הלווים לבנק. הלוואה רגילה, לעומת זאת, אינה דורשת בטחונות אלו. הלוואה נדלנית גדולה, כמו המשכנתא, מאלצת את הבנק לוודא שהלווה יוכל לעמוד בהחזרים החודשיים; הוא מעוניין שתהליך הלוואה יהיה בטוח יותר. בטיחותו היחסית של תהליך זה מורידה את הריביות. ננסה להסביר מעט על המשכנתא והיתרונות שבה על-פני הלוואות מסוגים אחרים.

תחום עולה

תחום הנדל"ן הופך חשוב משנה לשנה. אנשים רבים הופכים נגישים יותר למידע נדלני, וממהרים לעשות זאת, בעיקר בימים בהם רבים מעוניינים ברכישת דירה, דירות למכירה או בהקשעה. הדבר הפך למעין "חוק" בלתי כתוב, שעל כל זוג צעיר בישראל לרכוש דירה. עבור מבוגרים יותר, אשר הפרוטה כבר מצויה בכיסם, אלו יכולים להרשות לעצמם אף רכישת דירה נוספת, אך הפעם להשקעה. דירות להשקעה הן תחום נדל"ני עולה ומשגשג. לעיתים גם אלו שאינם זקוקים להלוואה גדולה, יישמחו לקבל הלוואה קטנה, בכדי להקל על העומס שברכישת דירה.

אודות הלוואות שאינן בנקאיות

הלוואות חוץ בנקאיות מתקבלות מחברות אשראי. הריביות הצמודות להן הן לרוב הגבוהות ביותר, ותלויות בכמה גורמים, כאשר הגורם העיקרי הוא מצב האשראי של הלווה, כמו גם ניצול מסגרת האשראי משך תקופה. מדובר בהלוואה לזמן קצר וגם ההליך כולו הוא פשוט למדי, שהרי הוא אינו כרוך במתן ביטחונות, ואת הבקשה ניתן להגיש באמצעות שיחת טלפון פשוטה. על אף כך, הלוואה זו אינה מיועדת לרכישת נדל"ן (אלא במידה שנלקחה כדי להשלים סכום של הון עצמי קיים, בעוד הלווה מספק את מירב הסכום לקניית הבית). במקרה כזה, ראוי לשקול בקשת הלוואה מגוף בנקאי, וריביות נמוכות יותר.

הלוואה מהבנק

הלוואה בנקאית – גמישה יותר, כאשר טווח הזמן להחזר הלוואה כזו קצר עד בינוני (מספר שני). ניקח הלוואה כזו במקרה במרבית הסכום לקנייתי דירה כבר מצוי בידינו, ואנו רק זקוקים להשלמה כספית מסוימת של סכום יחסית נמוך, וללא עניין לשעבד את הנכס. היתרון של הלוואה זו הוא התהליך הקצר (אך לעיתים נצטרך לפנות לבנק יותרו מפעם אחת עד לאישור סופי). נציג הבנק יתאים הלוואה ל"עבר הפיננסי" שלנו. ניתן לבדוק אופציות בבנקים שונים ולנהל מו"מ על הריביות, התנאים ועוד.

הלוואה לצורך נדל"ן, אם כך – המשכנתא, היא לה אתם זקוקים למטרת רכישת דירה, במידה שההון העצמי שלכם קטן מדי; מדובר באופציה יחסית זולה, וניתנת לפריסה על פני שנים רבות. על אף שיחידת הנדל"ן שלכם ממושכנת כנגד ההלוואה, ועל אף התקופה הארוכה (מבלי לבר על אי הודאות במשק או המדד, אפשר לרוב להתאים מסלול הממזער סיכונים אפשריים, באמצעות שילוב מסלולים מתאימים, בחירת תקופה מתאימה יותר מבחינת כושר ההחזר ועוד).

קרא עוד על ייעוץ משכנתאות.

 

 

 

 

חזרה