מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » העברת דירה ללא תמורה
מאמרים >>

בימים בהם היכולת לרכוש נכס משלנו היא כמעט אפסית, כולנו נשמח לקבל נכס מתנה. דירה בה נוכל להתגורר מבלי שנצטרך לשבור את הראש מהיכן נביא כסף בשביל לקנות אותה.

אך האמת היא שלא תמיד הרעיון של העברת דירה הוא בהכרח חיובי ולמעשה לא תמיד הוא מיועד בשביל להביא לנו מתנה. הרבה פעמים מדובר בעניין שהוא מעבר לכך. ובמאמר זה אנחנו נבחן מה זה אומר, העברת דירה ללא תמורה.

לכאורה יש בכך משהו לא הגיוני, למה שבן אדם ירצה להעביר דירה ללא תמורה למישהו אחר? אולי אם מדובר בהורים וילדים אך במקרים אחרים, זה לא תמיד נשמע סביר. כפי שנוכל לראות מיד, יש לכך, מספר הסברים וצריך לשים לב אליהם.

לפני שנתחיל נציין, ברגע שמחליטים להעביר דירה במתנה, ללא תמורה, עדיין צריך לעשות חוזה בין הצדדים על מנת שיהיה מוסכם וחתום שאכן הדירה ניתנה במתנה. כך שאם הצד המקבל ירצה לשנות משהו בדירה או לעשות איתה משהו, הוא יכול (כל עוד זה עומד בתנאי החוזה), כמו כן, צריכה להיות הסכמה לגבי עלויות עתידיות שקשורות לדירה, למשל בכל מה שקשור למסים שנצטרך לשלם עליה בעתיד.

מתי מעבירים דירה ללא תמורה:

הדרך הראשונה להעביר דירה ללא תמורה היא כשהורים מחליטים שלא לחכות לירושה, ומעבירים את הדירה עוד בחייהם לילדיהם. הרבה פעמים הורים בוחרים לעשות את זה בשביל למנוע ריבים מיותרים ביניהם. הם יעשו זאת אם הם יניחו שאכן מכתב ירושה עלול לעורר ריבים בין הילדים.

הדרך השנייה היא בשביל להימנע מתשלומי מס או תשלומים אחרים. מדובר על עניין שהוא על תקן "אפור" ולעיתים אף בצבעים כהים יותר. הרעיון פשוט, אם אנחנו רוצים להימנע מתשלום מס או קיים חשש שנצטרך לוותר על הנכס כתוצאה מהסתבכות כלכלית, אז נעדיף שהוא יהיה רשום תחת שם אחר ובכך לא נפסיד אותו.

הרבה פעמים גברים או נשואים שנכנסים למערכת יחסים פרק ב', בוחרים להעביר את הנכס שלהם לפני כן לאחד הילדים, כך שאם הם נכנסים לסכסוך מסוים במערכת היחסים שלהם, הרי שהם לא יינזקו ולא יצטרכו להתחלק או למסור את הנכס.

יש לציין, העברת דירה ללא תמורה יכולה להתבצע רק לבני 18 ומעלה, אם מדובר בקטינים אז הדבר דורש אישור בית משפט, וכן ייתכן מאוד שהנכס יהיה תחת נאמנות עד אשר הקטין יגיע לגיל 18. מאחר והוא קטין הרי שיש התחשבות מצד מערכת המס בכל הקשור למיסוי מקרקעין על הדירה וכן בכל הקשור למיסוי בהיבטים אחרים.

חזרה