מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » טיפים למשקיעים בקרקעות חקלאיות למכירה
מאמרים >>

בשנות התשעים בעקבות החלטה של מינהל מקרקעי ישראל החלו לשווק קרקעות חקלאיות למכירה, מדובר בסוג הקרקעות היקר והחשוב ביותר. בתחילה ניתנו קרקעות חקלאיות בקיבוצים ובמושבים לבני המקום שיכלו להסב אותן לצורכי מסחר, עם הזמן הופרטו קרקעות שונות גם למכירה, בין היתר בגלל הירידה בכמות החקלאות בישראל ובגלל הצורך בקרקעות אלה למסחר ומגורים.

עם הפרטת הקרקעות החל, מן הסתם, גם המסחר בקרקעות וכיום אנחנו יכולים יזמים ומשווקים שמוכרים קרקעות חקלאיות שברשותם לכל המרבה במחיר. לרוב המחירים נעים מ-100 אלף דולר ל-300 אלף דולר ואף יותר, הכל תלוי במיקום הקרקע, הקרבה לאזור מגורים, עד כמה המקום מפותח ומה ניתן לעשות איתו. כאן חשוב לציין, על מנת שקרקע חקלאית תוכל לקבל אישור להסבה עליה להיות מופשרת, דבר שיכול לקחת קצת זמן, לעיתים זה אפילו לוקח 5 עד 10 שנים...

טיפים לרכישת קרקעות

אם יש לכם אפשרות, אנחנו בהחלט ממליצים לחפש קרקעות חקלאיות למכירה ולהשקיע בהן, אך בשביל שתוכלו לעשות את זה באופן חכם, יש לנו בשבילכם מספר טיפים:

עלות השקעה מול היטל השבחה – חשוב להבהיר המחיר שתשלמו על הקרקע הוא מחיר זמני כי יש היטל השבחה שתצטרכו לשלם על הקרקע, לעיתים מדובר על סכומים של פי עשרות אחוזים. לכן רצוי לברר כמה עליכם לשלם בכל התהליך ולא רק בתהליך הרכישה.

מיקום הקרקע – בשוק מוצעות הרבה קרקעות חקלאיות למכירה, אך אין משמעות לקרקע חקלאית שממוקמת באזור שלא אמור להיות מופשר בקרוב או באזור שלא אמור להיות בו תהליך של פיתוח כלל. לכן רצוי מאוד לחפש קרקעות חקלאיות למכירה שנמצאות קרוב לשכונות מגורים, כי מירב הסיכויים שהם יופשרו תוך זמן קצר.

אמינות העסקה – לצערנו יש לא מעט אנשים שמציעים לכם קרקעות במחירים מופקעים, קרקעות שאינן אמורות להיות מופשרות ועוד. תבדקו מי מוכר לכם ומה הוא מציע לכם בדיוק. קחו את החוזה שהוא מציע לעורך דין שמתמחה במקרקעין, שלא תגלו שאתם משלמים את מיטב כספכם למישהו שלא יכול להציע לכם את מה שאתם מחפשים. רצוי מאוד אגב לרכוש את הקרקע ממי שהוא הבעלים שלו ולא ממי שיכול רק לחכור אותה. במצב כזה ייתכן ובעתיד מינהל מקרקעי ישראל יפסיק את החכירה ואתם תפסידו.

זמן – כפי שציינו תהליך ההפשרה יכול לקחת שנים רבות, אז אם אתם קונים קרקע לצורך השקעה קרובה, קחו בחשבון שייתכן וזאת לא השקעה בשבילכם. בהנחה ואתם מעוניינים לרכוש את הקרקע לצורך השקעה לעתיד הרחוק, למשל עבור הילדים, זו אכן השקעה משתלמת.

לסיכום, השקעה בקרקעות חקלאיות היא בהחלט ראויה וחכמה, אך על מנת שלא תפסידו בהשקעה זו, עליכם לדעת עם מי וכיצד לעשות אותה. אנחנו בטוחים שהטיפים שלנו יעזרו לכם בכך.

חזרה