מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » ייעוץ משכנתאות כחלק מרכישת דירה
מאמרים >>

ייעוץ משכנתאות

נטילת המשכנתא לרכישת דירה למגורים בישראל הינה עבור רובנו העסקה הגדולה ביותר שאיי פעם נבצע במהלך חיינו. בניגוד לרכישות האחרות כגון מכונית או אביזרים לבית, החזר ההלוואה עבור דירת המגורים מהווה גורם משפיע על התנהגותנו הכלכלית במהלך עשרות השנים הבאות, וגורם מכריע בנוגע לתקציב הפנוי וליכולת ההקצאה של המשאבים הכלכליים אל אפיקי צריכה אחרים. בשנים האחרונות התרחשו שינויים משמעותיים בכלכלה העולמית והישראלית, שינויים אשר השפיעו גם על ענף המשכנתאות. השינויים באים לידי ביטוי בהנחיות ותקנים חדשים, ועדכונים בגובה הריבית בכל מספר חודשים. השינויים הובילו לחוסר הבנה ובלבול בקרב נוטלי המשכנתאות, ורבים מצאו את עצמם מסובכים בחוסר יכולת העמידה בתשלומים. ייעוץ משכנתאות המושתת על תכנון פיננסי נכון של ההכנסות וההוצאות השוטפות עשוי להתאים ללקוח משכנתא האופטימאלית עבור התא הכלכלי, לחסוך עשרות אלפי שקלים, ולמנוע ביצוע טעויות קריטיות הנובעות מבורות.

 

ייעוץ משכנתאות באמצעות הבנק

כל הבנקים מעניקים ללקוחות ייעוץ משכנתאות מטעמם וללא תשלום. יחד עם זאת חשוב לדעת שייעוץ משכנתאות מטעם הבנקים מטרתם הראשונית היא לשרת את האינטרסים הכלכליים של הבנק ולהפיק רווחים. הרווחים לבנק יבואו לידי ביטוי דרך הענקת מסלולי הלוואות שבעליהן יכולים לעמוד בהן. ייעוץ משכנתאות דרך הבנק יסייע לבחור בהלוואה המתאימה ליכולת העמידה של הלקוחות בתנאי ההחזר שלה מבין כל היצע המסלולים הקיימים בבנק, אך מכיוון שהבנק אינו נטול שיקולים זרים, לא פעם הוא עשוי להציע את המסלול שאינו בהכרח המשתלם ביותר עבור הלקוח. כמו כן, יש לזכור כי הבנק יציע את המוצר במסגרת היצע המוצרים הקיימים אצלו על המדף, כשאין זה מן הנמנע שבקרב הבנקים המתחרים עשוי להיות מסלול בעל תנאים מותאמים יותר ללקוח. על כן, במידה והחלטתם לפנות אל ייעוץ משכנתאות בנקאי, חובה לערוך סקר שוק בין הבנקים המובילים, על מנת לבחור בבנק אשר מציע את תנאי ההלוואה המשתלמים והנוחים ביותר, ניתן גם לבחור לעשות מחזור משכנתא ע"י חברות המתמחות בתחום תהליך מחזור משכנתאות.

 

ייעוץ משכנתאות פרטי

עבור אדם מן השורה, יכולת ההבנה בנבכי המשכנתא, נפתוליה ורזיה על כל ההסכמים והתנאים איננה גבוהה, על כן רצוי להיוועץ בגורם אובייקטיבי, חיצוני ונטול שיקולים זרים ובקיא בתחום, אשר ינחה את הלקוח ויסביר את תנאי ההלוואה, מונחיה והשלכותיה כדוגמת ייעוץ משכנתאות פרטי. בניגוד ליועצי המשכנתאות מטעם הבנק, יועץ משכנתאות פרטי מספק ללקוחותיו תמונת מצב אובייקטיבית לחלוטין ומקיפה, הנוגעת לכל מסלולי המשכנתא הכדאיים ביותר עבור הלקוח. בנוסף, אחד מתפקידיו המרכזיים של יועץ המשכנתאות הפרטי הוא ניהול משא ומתן אל מול הבנקים, וקבלה של הצעות אטרקטיביות יותר למשכנתא מאשר אדם מן השורה. ההטבות הללו עשויות להתבטא בחיסכון משמעותי של סכומי כסף נכבדים. ישנם כל מיני סוגים של ייעוץ משכנתאות לדוגמא וידר יועץ משכנתאות הם אמנם כרוכים בתשלום, אך העלויות הללו מתקזזות אל מול החיסכון המשמעותי בהיבט הכספי, הטרדה והזמן.

חזרה