מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » כל מה שצריך לדעת כשבוחרים קבלן בנייה
מאמרים >>

קבלני בנייה עובדים בשתי צורות עיקריות, כקבלנים עצמאיים, קבלן אשר עובד כך מגייס את אנשי המקצוע השונים, מעסיק פועלים, והוא אחראי על הקמת המבנה. בדרך כלל קבלני בנייה עצמאיים עוסקים בהקמת מבנים קטנים, בתים פרטיים, חנויות, משרדים ועוד. הצורה השנייה היא של קבלנים אשר עובדים תחת חברות בנייה. מדובר בקבלנים שמחזיקים בחברה או ששייכים לחברה. הם עובדים עם צוות של החברה ואחראים על הקמת מבנים מטעמה. מדובר על בנייני מגורים, בנייני מסחר, תעשייה, בנייני משרדים, בניינים ציבוריים ועוד.

חשוב לציין, אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של קבלנים בתחום הבנייה, דוגמא קבלני גבס, קבלני הריסה, שלד ועוד. אך רק קבלן בנייה מלווה את התהליך של הקמת המבנה מהבסיס, מהשלד שלו עד לסף הגימור. בעוד קבלנים אחרים נכנסים בשלבים מסוימים לעבודה ולא פעם מסיימים את חלקם הרבה לפני גמר סיום כל העבודה במבנה.

נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה לפני שניגע בשאלה כיצד בוחרים קבלן בנייה בצורה חכמה היא, כיצד נראה הסכם עבודה עם קבלן. חשוב לומר, כל הסכם עם קבלן מיועד לפרויקט מסוים, ולכן לוח הזמנים והפרמטרים השונים על פיהם נקבע ההסכם, אמורים להתייחס אך ורק לפרויקט הנוכחי ולא לפרויקטים אחרים, אלא אם כן צוין בהסכם שזה כך.

חוזה עבודה עם קבלן בנייה מתייחס לנקודות כגון, סוג העבודה (כולל חישוב כמויות של חומרים למבנה), זמן העבודה, עלויות העבודה על פי תוכנית העבודה, וכן יש לקבוע סעיפים למקרה של דחייה בקבלת הנכס מן הקבלן ויש לדרוש ערבויות למקרה בהם הקבלן לא יכול לסיים את עבודתו (כיום יש כללים מוגדרים כיצד הדבר מתבצע לאור העובדה שחברות בנייה רבות פשטו את הרגל במהלך השנים). בהסכם צריכה להיות מוגדרת אחריותו של הקבלן, הן לגבי שכרם ותנאי עבודתם (כולל אמצעי הבטיחות) של העובדים במקום והן אחראיות לבטיחות המבנה, אחריות זו מתייחס גם מספר שנים אחרי גמר העבודה, במקרה ומתגלים ליקויי בנייה שלא היו חשופים לעין.

כיצד בוחרים קבלן בנייה:

ראשית, יש לבדוק שאכן מדובר בקבלן רשום ומוכר, רק קבלן כזה יכול להיות קבלן בנייה בפועל.

שנית, יש לוודא שמדובר בקבלן מנוסה ומקצועי, חשוב לקבל המלצות מגורמי מקצוע וכן מאנשים שאנחנו סומכים עליהם.

שלוש, מוטב לראות דוגמאות עבר של בנייה שלו. כך נוכל לדעת מה אופיו וסגנונו.

נקודה אחרונה, יש לוודא שהקבלן אמיד באופן מקצועי מבחינה כלכלית, שהחברה שלו לא נמצאת במצב של פשיטת רגל או דומה לו, אחרת אנחנו עלולים להתמודד עם ההשלכות של זה.

 
חזרה