מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » למה כדאי לקחת מתווך
מאמרים >>

לפני שנבהיר למה כדאי לקחת מתווך, כמה מילות הסבר כלליות על מקצוע התווך בעסקאות נדל"ן (ראשי תיבות: נכסי דל‏א נ‏ידי).

מתווך מוסמך

מתווך או סוכן נדל"ן, פועל כמתווך בין קונים ומוכרים בתחום הנדל"ן. בישראל, רק אדם שעמד במבחנים נדרשים בתחום המקרקעין וזכאי לתעודת הסמכה ממשרד המשפטים, רשאי לשמש כמתווך בעסקאות נדל"ן. בעצם, עיסוק בתיווך ללא תעודה היא עברה על החוק.

קיימים בארץ מתווכים פרטיים, חברות תיווך ורשתות תיווך גדולות שפועלים בצד אנשי מקצוע נוספים בענף הנדל"ן, כמו יזמים במסגרת חברת תמ"א 38 או יועצי נדל"ן.

יתרונות השימוש בשירותי מתווך מוסמך

המתווך עוסק בנדל"ן, ליווי קניית דירה להשקעה  וזהו התחום המקצועי שלו. כלומר, הוא בעל הניסיון בתחום והוא זה שמכיר היטב את ההיצע והביקוש המקומיים באזור עבודתו. המתווך גם מעודכן לגבי רמת המחירים המקובלת ויכול לקבוע באופן מהימן מה נחשב למחיר סביר כשמדובר בהשכרה או במכירה של נכס. לפיכך, בכוחו של המתווך גם לגשר על פער המחירים בין שני הצדדים.

לקנות או לשכור: כשאתם רוצים לקנות או לשכור דירה או בית, המתווך המקצועי והאמין יציע לכם מספר דירות הולמות שעונות על הצרכים ועל הדרישות שלכם, ומהן תוכלו לבחור. כיוון שהוא מכיר את השטח הוא גם יזהיר אתכם מפני מבנה שיש בו נזקים נסתרים שתתקשו לזהות בעצמכם. מידע שכזה לא תוכלו לגלות באמצעות לוח המודעות המקוון. בנוסף, לא פעם לאחר שרואים בית או דירה באינטרנט, מתלהבים מהמפרט ומהתמונות ומחליטים להתקשר, מתברר שהעסקה כבר לא רלוונטית (הנכס  נמכר או הושכר או שהמפרסם התחרט). מפח נפש שכזה לא יתרחש כשאתם נעזרים בשירותיו של מתווך מקצועי.

למכור או להשכיר: אלה הם פני הדברים גם כשאתם רוצים למכור או להשכיר את הדירה שלכם. מתווך מומחה, אמין ובעל ניסיון יביא אליכם רק לקוחות פוטנציאליים. כלומר, יגיעו אליכם אנשים שהדירה שלכם והמחיר שאתם מבקשים, אכן מתאימים להם.

כיוון שהמתווך נמצא בצומת שבו מתלכדים המוכרים והקונים, השוכרים והמשכירים – הוא יכול גם לזרז את תהליך ביצוע העסקה וגם לתרום לכך שתקבלו את העסקה הטובה ביותר האפשרית.

לדוגמה, אם אתם מבקשים לרכוש דירה במבנה ישן שכבר עבר תהליך שיקום, חיזוק והרחבה על ידי חברת תמ"א 38, תתקשו אולי לעשות זאת בכוחות עצמכם, אבל אין ספק שמתווך מקומי יידע בדיוק היכן תוכלו למצוא דירה בבניין מסוג שכזה.

שירותי מתווך לטיפול בנכס מושכר

בארץ לא ניתן לסלק בקלות שוכרים שלא עומדים בתנאי החוזה מן הבית המושכר והדבר כרוך בהליכים משפטיים ממושכים. כשאתם מפקידים את ההשכרה בידיו של מתווך מקצועי יש סיכוי גבוה יותר שלא תיפלו קורבן לשוכרים שליליים. המתווך אמור לוודא את הרקע של השוכרים ולהבטיח עמידה בתנאי החוזה. המתווך יכול גם להתמנות על ידכם כמי שיטפל בנכס במשך זמן ההשכרה, כך שתוכלו להשכיר את הדירה בראש שקט וללא דאגה לתחזוקה השוטפת ולתשלום דמי השכירות.

אם אתם גרים באזור באר שבע והסביבה חברת נדל"ן בבאר שבע כמו z4n יוכלו לעזור לכם.

חזרה