מאמרים

ר.מ עוז יועצי נדל"ן » מאמרים » נחלה חקלאית להשקעה פוטנציאל לרווחים או סיכון כספי
מאמרים >>

נחלות חקלאיות מוצעות היום למכירה במגוון אזורים בכל רחבי הארץ, לצד נחלות חקלאיות באזור הצפון או הנגב נמכרות גם נחלות באזור אטרקטיביים למגורים ונדל"ן כמו השרון והמרכז. המשקיעים מביטים בחשש אל ההצעות לרכוש אדמות חקלאיות תוך הבטחות של בעלי הקרקעות לקבלת אישורי הפשרה מהירים ועלייה משמעותית בשווי הקרקע בתוך כמה שנים.

פוטנציאל רווחים ברכישת נחלה חקלאית

כיום, ניתן לרכוש קרקעות המוגדרות חקלאיות במחירים שווים לכל כיס, קרקעות באזורים מבוקשים מאוד בשרון מוצעות למכירה בסכומים של כ-100,000 שקלים ואף פחות. הפוטנציאל לרווחים יבוא לידי ביטוי כאשר תקבל הקרקע את אישור ההפשרה וניתן יהיה לעשות בה שימוש למטרת בנייה. עם קבלת אישורי ההפשרה הקרקעות הללו יהפכו למכרה זהב, הקבלנים יציעו הצעות גבוהות והמשקיעים ירוויחו בהתאם.

חשוב לציין כי נחלה חקלאית מביאה עמה פוטנציאל לרווחים בטווח הארוך בלבד, המשקיעים מתבקשים לקחת בחשבון כי הרווחים צפויים רק בעוד כמה שנים. למשקיעים הזקוקים לרווחים מהירים יותר כדאי יהיה לבחור באפיקי השקעה אחרים. נציין גם כי עד למועד קבלת אישורי הפשרת הקרקע לא ניתן יהיה לעשות כל שימוש בקרקע פרט לשימוש חקלאי. רשויות מנהל מקרקעי ישראל אוכפות את הנהלים בצורה מחמירה ואינן מאפשרות כל שימוש בקרקע אשר אינו שימוש חקלאי מובהק.

 

האם קבלת אישור ההפשרה מובטחת?

 

אי קבלת אישור הפשרה הוא סיכון אותו מתבקשים המשקיעים לקבל על עצמם, גם כאשר מבטיחים בעלי הקרקע הנוכחיים כי השטח כבר נמצא בעיצומו של תהליך הפשרה אין כל ערובה כי אכן יושלם התהליך. ייתכן כי הפשרת הקרקע תדרוש תקופת המתנה ארוכה, ישנם לא מעט מקרים בהם בשל בירוקרטיה, חילופי תפקידים ברשויות וגם תביעות מצד פעילי איכות הסביבה, קבלת אישורי הפשרת הקרקע נדחית שוב ושוב.

חשוב להבין כי ישנו גם סיכוי כי לא יתקבל כלל אישור הפשרת הקרקע, כל עוד לא התקבל האישור ההבטחות של היזמים המחזיקים בנחלה ומבקשים למכור אותה תלויות באוויר. המשקיעים המבקשים לרכוש לעצמם נחלה למטרה בניית בית קרקע בעתיד או למטרת השקעה מתבקשים לבחון בעצמם את תכנית הפיתוח של האזור ולא להסתמך בעיניים עצומות על ההבטחות של הקבלנים.

 

מה עושים כאשר לא מתקבל אישור הפשרה?

 

היום בו יתקבל אישור הפשרת הקרקע הוא היום בו ניתן יהיה למכור את הנחלה במחיר גבוה יותר ממחיר הקנייה ולהגדיר את ההשקעה רווחית ומוצלחת. אפשרות נוספת תהיה הקמה של בית פרטית בנחלה. בכדי לקבל את התמונה המלאה ולקבל החלטות נבונות חשוב יהיה גם להתכונן לקראת אפשרות בה לא יתקבל אישור ההפשרה. במקרה כזה יוכל בעל הקרקע לעשות בה שימוש חקלאי או למכור אותה למשקיע אחר. נציין כי נחלה חקלאית אשר אינה צפויה לקבל אישור הפשרה צפויה להימכר בסכומים נמוכים יותר. בכדי למנוע מצבים מסוג זה יש לצמצם את הסיכונים תוך בחינה יסודית של נתוני הקרקע ותכניות הפיתוח האזוריות.

 

 

חזרה