מאמרים

מאמרים >>

תמ"א 38

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38) נועדה לאפשר חיזוק מבנים שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה.
התוכנית מאפשרת לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וגם לתוספות בנייה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק. התוכנית הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, על ידי צוות גדול של מתכננים ויועצים. התוכנית אושרה על ידי ממשלת ישראל, ב-14 באפריל 2005.


הטבות והקלות ברמה מוניציפלית - עיריית רבות העבירו לאחרונה מספר תיקונים מקומיים לתמ"א כגון עיריית רחובות, ר"ג, ראשל"צ . עיריות  אלו הפנימו את ההזדמנות הסביבתית שנקרתה בדרכן, והחלו מעניקות ליזמים הקלות בנייה והטבות נוספות.


על מנת להוציא לפועל את תכנית תמ"א 38 יש ראשית לדאוג לקבל את הסכמתם של כל הדיירים המתגוררים בבניין ,רצוי לבצע כינוס מסודר של כל דיירי הבית  על מנת לקבל הסבר על מהות התכנית ואת התועלות והיתרונות הטמונים בה, במקרים בהם הושגה הסכמת כל הדיירים ליישום התוכנית  על הדיירים למצוא אדריכל שיתכנן את הפרויקט וכמובן קבלן או יזם אשר יבצע את העבודה, קבלן אשר יתחייב לביצוע התוכנית יהיה עליו לחזק את יסודות המבנה ,להוסיף מעלית, להוסיף חדרי ביטחון בדירות, לדאוג לשיפוץ חזית הבניין , חדר המדרגות ,החניות להוסיף מרפסות ועוד. בתמורה ליישום התוכנית יקבל הקבלן מהדיירים את זכויות הבנייה שלהם ויוכל לבנות יחידות דיור חדשות.

 

לפני שתבחרו את קבלן הביצוע חשוב שתבדקו מספר דברים:

  1. יש לוודא שהקבלן הוא קבלן מאושר ורשום ועיש בידיו כל התעודות הנדרשות לתכנון וביצוע של הפרויקט בידיו תוספות בניה
  2. יש לבדוק יכולת ביצוע פרויקטים דומים של הקבלן , לבקר באתרים בהם ביצע עבודות או שירותי בדק בית, לשוחח עם לקוחות ולקבל המלצות .
  3. חוזק פיננסי של המבצע על מנת לבדוק נושא זה מומלץ לשכור שירות של עורך דין המתמחה בנושא נדל"ן
  4. חשוב לקבל לפחות שתי הצעות משני קבלנים שונים ולבצע השוואה , תחומים שחשוב לבחון ,תמחור לוח זמנים ,איכות הבנייה והחומרים וכו'.
  5. בחירת הליווי המשפטי לפרויקט הוא חלק שיש לשים עליו דגש זמן ומחשבה . לעו"ד המלווה תפקיד חשוב בהבטחת זכויותיכם , קביעת הערביות , בדיקת ההצעה בפן המשפטי וכו'   
חזרה